معرفی نژاد لیموزین

نژاد لیموزین ,گاو ,نژاد مقاوم گاو ,ویژگی گاو لیموزین ,نژادهای گاو,

معرفی نژاد لیموزین

معرفی نژاد لیموزین 

 


 

منشا گاوهای نژاد لیموزین (Limousin) استان لیموزین در غرب فرانسه است. خاک این ناحیه فقیر بوده و به دلیل شرایط بسیار سخت محیطی گاوهای این ناحیه بسیار مقاوم هستند .

در سراسر سال می توان گاوها را در هوای آزاد نگهداری کرد. این گاوها توان تحمل هوای بسیار گرم تا بسیار سرد را دارند . لیموزین در آغاز نژادی دو منظوره برای کار و گوشت بوده اما بعدها ویژگی های گوشتی آن مورد تاکید قرار گرفت.

رنگ این گاوها زرد مایل به قهوه ای ،سر آنها کوتاه و پیشانی و پوزه آنها پهن است . شاخ ها ،کوتاه و متوسط و به رنگ زرد طلایی (بلوند) هستند که به سوی جلو رشد می کنند . گردن کوتاه و شانه ها صاف است. قفسه سینه گسترده ،دنده ها برجسته و کپل بزرگ است. پاها نسبتا کوتاه و با وجود استخوان بندی ظریف بسیار نیرومند است.

لیموزین از نظر اندازه و بلوغ بین نژادهای بریتانیا و بسیاری از دیگر نژادهای اروپایی متوسط است.

وقتی گاو نر لیموزین نسبت به نژادهای دیگر استفاده می شود؛ گوساله هنگام تولد وزن پائینی دارد ،که موجب کاهش مشکلات زایمان می شود.

بالا بودن نسبت گوشت به استخوان و چربی کم موجب عملکرد برجسته لاشه لیموزین است . در برخی لاشه ها عملکرد ۸۰ درصد مشاهده شده است.گوشت لیموزین طعم ترد و نرم داشته و چربی اشباع شده و کلسترول کمی دارد و بطور ژنتیکی کم رنگ است.

گاوهای لیموزین پربازده اند. سایز بدنی مناسب دارند و چرا کننده ای عالی محسوب شده و مسافت های طولانی را برای یافتن خوراک می پیمایند. ضریب تبدیل غذایی این نژاد بالاست و بدلیل خصوصیات مطلوب لاشه در برنامه های آمیخته گری استفاده می شود.

 


نظری نیست

دیدگاه تان را بنویسید.

English
X